16 Niedziela Zwykła

1. Dzisiaj przeżywamy 16. niedzielę zwykłą.

2. W tym tygodniu wspominamy:
• Poniedziałek (20 VII) bł. Czesława
• Środa (22 VII) święto św. Marii Magdaleny
• Czwartek (23 VII) święto św. Brygidy, zakonnicy, patronki Europy
• Piątek (24 VII) św. Kingi, dziewicy
• Sobota (25 VII) święto św. Jakuba apostoła

3. W lipcu i sierpniu, w okresie wakacyjnym, ze względu na urlopy księży posługujących w naszym rektoracie, msze św. w niedziele będą odprawiane o 10:00 i 16:00. W tygodniu o godz. 15:30, a we wtorki o 15:30 oraz o 18:00.

4. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy z nami w tej świątyni się modlą. Wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom naszej kaplicy składamy z serca płynące Bóg zapłać! Życzymy na nadchodzącym tydzień obfitego błogosławieństwa Bożego i pomocy od Matki Bożej Królowej Polski w każdym doświadczeniu.

 


Kapelan Szpitala

ks. dr Grzegorz Wąchol


APEL I PROŚBA DO WIERNYCH
Z REKTORATU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ,
PARAFII MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POLSKI W KOBIERZYNIE,
PARAFII MATKI BOSKIEJ RÓŻAŃCOWEJ W SKOTNIKACH,
PARAFII PODNIESIENIA KRZYŻA ŚW. W SIDZINIE
PARAFII ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO NA KLINACH ZACISZU

Wielebny Księże Janie,
Wielebni Księża Proboszczowie,

Szanowni Państwo Mieszkańcy Kobierzyna, Skotnik, Sidziny i Klinów - Zacisza,

W 1907 roku podjęto decyzję, o powstaniu w podkrakowskim Kobierzynie Zakładu Psychiatrycznego. Wybudowany w latach 1908-1914, pierwszych pacjentów przyjął w końcu 1917 r. Był wtedy nie największym, ale na pewno najnowocześniejszym i najpiękniejszym wśród tego typu instytucji w Monarchii Austro-Węgierskiej. W ciągu stuletniej historii miał okresy rozkwitu, ale i momenty tragiczne. Do pierwszych należał okres międzywojenny, do drugich lata hitlerowskiej okupacji, kiedy z rozmysłem i planowo mordowano chorych psychicznie, tylko dlatego, że byli postrzegani jako inni. W 2017 roku Szpital Babińskiego świętował jubileusz stulecia.

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie wpisał do swojej strategii troskę o dziedzictwo przeszłości. Jednym z wyrazów tej troski jest plan zaprezentowania przedwojennych urządzeń, jakie zachowały się do naszych dni. Chcielibyśmy jednak pokazać też ludzi, którzy współtworzyli Zakład, stanowiąc szczególną społeczność. Interesują nas więc opowieści i wszelkie materialne świadectwa przeszłości. Być może są wśród Państwa osoby, których przodkowie związani byli z Zakładem, a później ze Szpitalem w Kobierzynie. Bardzo prosimy o udostępnienie rodzinnych pamiątek czy zdjęć w celu ich zdigitalizowania. Interesują nas wspomnienia, bo chociaż zdajemy sobie sprawę, że niewiele osób, które pamiętają czasy przedwojenne jeszcze żyje, chętnie nagramy Państwa wspomnienia o opowieściach babci czy dziadka, którzy związani byli ze z Zakładem. Każde świadectwo, zwłaszcza opisujące życie codzienne Zakładu, związane z nim ciekawostki i inne tego typu opowieści są dla nas bardzo ważne, ukazując jego ludzki wymiar.

Niestety Szpital nie jest instytucją, która może otrzymywać dotacje na działania w sferze kultury, takich jak stworzenie „Muzeum Miejsca” – bo tak nazwaliśmy naszą wystawę. Dlatego na internetowym portalu „zrzutka.pl” ogłosiliśmy zbiórkę pieniędzy. Każda nawet najmniejsza wpłata jest dla nas niezwykle cenna i o nie także prosimy.

Kontakt: 881-940-515 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. po 3 sierpnia br. Wpłat można dokonywać na adres https://zrzutka.pl/fh2zkf. Z góry dziękuję w imieniu Szpitala

Maciej Bóbr
Rzecznik Prasowy Szpitala Babińskiego w Krakowie