4 Niedziela Wielkiego Postu

Przeżywamy 4. Niedzielę Wielkiego Postu zwaną Laetare czyli raduj się Jerozolimo.

We wtorek odprawimy nasze cotygodniowe nabożeństwo za zmarłych z odczytaniem wypominków rocznych i modlitwą za dusze w czyśćcu cierpiące.

W środę we Mszy św. wspólnej połączonej z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modlić się będziemy w naszych wspólnych intencjach, szczególnie prosząc o zakończenie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie. W środę przypada też uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to też Dzień Świętości Życia. Msze św. odprawimy jak w tygodniu: o 1530 oraz o 1800.

W naszej Archidiecezji 23 lutego rozpoczął się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Potrwa on do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do 7 czerwca. Wykorzystajmy ten czas pustych świątyń na naszą spowiedź, korzystajmy, gdy nie ma kolejki do konfesjonału, zaplanujmy powiedź św. wcześniej. 

Drogi Krzyżowe odprawiamy w piątki o godz. 1500. Za odprawienie tego nabożeństwa nie tylko w okresie Wielkiego Postu można uzyskać odpust zupełny. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele o godz. 1515. Również za udział w tym nabożeństwie zyskać możemy łaskę odpustu zupełnego. Składka z Gorzkich Żali zwyczajowo przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego. Kazania pasyjne wygłasza dla nas ks. mgr Henryk Jurczasiak, wikariusz parafii św. Rafała Kalinowskiego.

Serdecznie proszę, włączmy się wszyscy w głębokie przeżycie czasu Wielkiego Postu przez intensywniejszą modlitwę osobistą, przez podjęcie postanowień wielkopostnych, praktykowanie postu i jałmużny. Nie żałujmy czasu i odwagi, aby pokazać, że mocno trwamy we wspólnocie Chrystusowego Kościoła zachowując jednak wszystkie zarządzenia władz państwowych i kościelnych dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego.

W odpowiedzi na dekret Księdza Arcybiskupa Marka nasza kaplica otwarta będzie w najbliższe niedziele (aż do odwołania) również między Mszami św., czyli od godz. 800 do godz. 1800. Gorąco wszystkich zapraszamy do nawiedzania świątyni i chwili osobistej modlitwy. Msze św. niedzielne sprawujemy o godz. 900, 1000 i 1600. Nabożeństwo Gorzkich Żali odprawiać będziemy o 1515 a nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki o godz. 1500. W tygodniu kaplica otwarta jest na osobistą modlitwę od godz. 1400 do godziny 1900. Msze św. w tygodniu odprawiamy codziennie o 1530 i o 1800.

Niestety musimy odwołać nasze rekolekcje wielkopostne. Wraz z życzeniami wielkanocnymi, przed Niedzielą Palmową, przekażemy wszystkim Mieszkańcom naszego Rektoratu do skrzynek pocztowych krótki tekst rekolekcyjnych rozważań, które miały być wygłoszone w tym roku przez ks. dr. Grzegorza Wąchola oraz ogłoszenia dotyczące Triduum Sacrum i wszystkich świątecznych celebracji w naszej kaplicy. 

W uzgodnieniu i wraz z dyrekcją oraz personelem naszego Szpitala podjęliśmy w kaplicy i kapelanii szczególne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego naszym Pacjentom, mieszkańcom Rektoratu oraz wszystkim, którzy z nami się tu modlą. Kaplica jest sprzątana i dezynfekowana kilka razy w tygodniu. Na środku kaplicy na stoliku wystawiony jest płyn dezynfekujący. Prosimy, aby z niego korzystać wchodząc do kaplicy i podchodząc do komunii św. Zachowajmy odstępy w ławkach między sobą ok. 1,5 metra, unikajmy bezpośredniego kontaktu. Podchodząc do komunii św. najpierw zdezynfekujmy ręce przy stoliku, gdy przyjmujemy komunię św. na rękę! Nie zbieramy składki na Mszach św. Ofiary prosimy złożyć do skarbony, która wystawiona jest na stoliku przy kropielnicy. Po kontakcie z pieniędzmi, zdezynfekujmy dłonie.

Przy tej okazji chciałbym podziękować panu Tomaszowi Domagale i panu Patrykowi Fiustowi, że zaopatrzyli nas bardzo obficie w płyny do dezynfekcji. Dziękuję z serca pewnej rodzinie, która złożyła ofiarę na utrzymanie naszej kaplicy. Bóg zapłać!           

Pomimo istniejącego zagrożenia epidemiologicznego w całej Polsce, z którego wszyscy zdawać sobie musimy sprawę, serdecznie zapraszamy do modlitwy w naszej kaplicy szpitalnej. Niech Matka Boża Częstochowska wyprosi nam wszystkim potrzebne łaski.

Ks. dr Jan Klimek rektor i kapelan szpitala