21 Niedziela Zwykła

W naszej Wspólnocie przeżywamy dziś uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, Patronki kaplicy szpitalnej.

W poniedziałek w liturgiczne wspomnienie drugi dzień naszego odpustu.

We wtorek wspomnienie św. Moniki, mamy św. Augustyna. Jak w każdy wtorek zapraszamy na nasze cotygodniowe nabożeństwo za zmarłych z odczytaniem wypominków rocznych i modlitwą za dusze w czyśćcu cierpiące. Dodatkowa msza św. z króciutką konferencją dla pacjentów oddziałów odwykowych o godz. 1800.

W środę wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła oraz nasza Msza św. wspólna połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, z uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

We czwartek wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

W ostatni piątek miesiąca zapraszamy po Mszy św. na nabożeństwo ku czci bł. Hanny Chrzanowskiej, naszej pielęgniarki, z uczczeniem jej relikwii.

W sobotę przypada kolejna rocznica otrzymania przez nas relikwii bł. Księdza Michała Sopoćki – spowiednika i kierownika duchowego św. Siostry Faustyny. Po Mszy św. odmówimy litanię do miłosierdzia Bożego i uczcimy jego relikwie.

W przyszłą niedzielę, 1 września, przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz decyzją i prośbą papieża Franciszka – Dzień Dziękczynienia za Świat Stworzony.  Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny i o to, by każdy z nas troszczył się o ziemię, która jest domem nie tylko dla nas, ale i dla następnych pokoleń. 

Jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, zbierać będziemy ofiary do skarbony na potrzeby naszej kaplicy. Już dziś składam serdeczne Bóg zapłać.

Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza nas na XXVII Jubileuszową Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się w niedzielę 8 września. Osoby chętne do wyjazdu prosimy, aby zgłosiły się w zakrystii. 

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy modlą się z nami w tym szczególnym dniu odpustu. To 102 odpust w historii Szpitala i jego kapelanii. Dziękuję wszystkim, którzy przełamując różne bariery, nie wstydzą się tu modlić i nie boją się kontaktu z ludźmi chorymi psychicznie, tworząc szczególną wspólnotę osób zdrowych i chorych, aktywnych zawodowo i wykluczonych społecznie. Wierzę, że jest to w Bożych oczach piękne dzieło miłosierdzia, a po ludzku patrząc destygmatyzacja naszego szpitala. Wspólna tutaj podejmowana modlitwa uczy nas wszystkich szacunku dla osób chorych, cierpiących, uzależnionych, niepełnosprawnych i wyrzuconych na margines życia społecznego. Dziękuję rodzinom mieszkańców naszego rektoratu i rodzinom naszych Pacjentów, którzy specjalnie przyjechali na uroczystość odpustową. Dziękuję personelowi (pracownikom) naszego szpitala za tę wspólnotę modlitwy.

Dziękuję serdecznie księdzu kanonikowi seniorowi Stanisławowi Jarguzowi, który przewodniczył naszej uroczystej liturgii i wygłosił kazanie. Dziękuję Ks. Prof. Maciejowi Ostrowskiemu, Ks. Mirosławowi Żakowi oraz czcigodnym prezbiterom naszego dekanatu za dar kapłańskiej modlitwy i życzliwą obecność.

Dziękuję naszym niezawodnym ministrantom i lektorom, panu kościelnemu i jednocześnie organiście Piotrowi oraz wszystkim osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w dzisiejszą liturgię. 

Specjalne podziękowania składam pani Urszuli Kryszałowicz i Patrykowi Fiustowi za ich mozolną pracę w kaplicy w ostatnich dniach oraz pani Basi Niedziałkowej i pani Marcie Budek za dekorację naszej świątyni pięknymi kwiatami nie tylko z okazji odpustu, ale i z okazji ślubów i innych ważnych uroczystości. Dziękuję Spółdzielni Socjalnej Kobierzyn za całoroczne sprzątanie kaplicy i porządkowanie jej otoczenia. Jeszcze raz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia naszego patronalnego święta z głębi serca dziękuję. 

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i jak zawsze prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek rektor i kapelan szpitala