5 Niedziela Wielkiego Postu

Przeżywamy dziś 5. Niedzielę Wielkiego Postu.  Jest ona nazywana niedzielą czarną, od zwyczaju zasłaniania krzyży od dziś, aż do Wielkiego Piątku włącznie, na znak naszego smutku z powodu śmierci krzyżowej Zbawiciela. W ostatnich dwóch tygodniach okresu Wielkiego Postu Kościół kładzie mocniejszy akcent na charakter pasyjny tego czasu. Stąd zasłaniano piękne, złocone krzyże.

Dzisiejsza niedziela to też pierwsza niedziela miesiąca. Po mszy św. krótka adoracja Najświętszego Sakramentu. Jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca zbieramy ofiary do skarbony na utrzymanie naszej kaplicy. Serdeczne Bóg zapłać!

We wtorek zapraszamy na nabożeństwo za zmarłych, w trakcie którego odczytujemy wypominki roczne i modlimy się za dusze w czyśćcu cierpiące. Dodatkowa Msza św. o godz. 1800.

W środę zapraszamy na naszą Mszę św. wspólną, połączoną z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.

Na nabożeństwa Drogi Krzyżowej zapraszamy w piątki o godz. 1500 i 1800. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odprawiamy w niedziele o godz. 1515. Składka z Gorzkich Żali zwyczajowo przeznaczona jest na kwiaty do Grobu Pańskiego.

W naszym rektoracie i szpitalu rekolekcje wielkopostne przeżywać będziemy w Wielkim Tygodniu - w poniedziałek, wtorek i środę po Niedzieli Palmowej czyli od 15 do 17 kwietnia 2019 r. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału mieszkańców rektoratu, personel szpitala oraz naszych drogich gości. Nauki rekolekcyjne wygłaszać będzie wieloletni kapelan Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie ks. Jan Dziechciar. W tych dniach msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą o godz. 1800. W poniedziałek, wtorek i środę od godziny 1700 będzie okazja do spowiedzi. Serdecznie proszę, aby w ciągu tych trzech dni rekolekcyjnych skorzystać z sakramentu spowiedzi św. W poniedziałek, wtorek i środę będzie również okazja do spowiedzi św. od 1500 a na mszach św. o 1530 wygłoszę nauki rekolekcyjne dla pacjentów naszego szpitala.

W najbliższą niedzielę będziemy przeżywać Niedzielę Palmową, czyli Niedzielę Męki Pańskiej. W tym dniu wysłuchamy Pasji, czyli opisu Męki Pańskiej według św. Łukasza. Uroczyste poświęcenie palm na Mszy św. o godz. 1000 oraz 1600. Ta niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień.   

Już dziś serdecznie zapraszamy do licznego udziału w Triduum Sacrum – świętych trzech dniach: Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania.

Dziękujemy ofiarodawcom i dobrodziejom naszej świątyni. Wszystkim składamy serdeczne Bóg zapłać.

Niech dobry Bóg da nam łaskę głębokiego przeżywania największych świąt chrześcijaństwa i niech umacnia naszą wiarę, nadzieję i miłość.

Ks. dr Jan Klimek rektor i kapelan szpitala