21 Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś uroczystość odpustową ku czci Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej Patronki naszej kaplicy szpitalnej.

W poniedziałek wspomnienie św. Moniki, mamy św. Augustyna.
We wtorek wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła. Jak w każdy wtorek zapraszamy również na nasze cotygodniowe nabożeństwo za zmarłych, w trakcie którego odczytujemy wypominki roczne i modlimy się za dusze w czyśćcu cierpiące. Dodatkowa msza św. z konferencją o godz. 1800 szczególnie dla pacjentów oddziałów alkoholowych.
W środę męczeństwa św. Jana Chrzciciela i nasza Msza św. wspólna połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z uczczeniem relikwii św. Jana Pawła II.
W piątek 31 sierpnia, przypada kolejna rocznica zalegalizowania Solidarności. W tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Solidarności i Wolności. Dla naszej wspólnoty to również kolejna rocznica otrzymania relikwii bł. Księdza Michała Sopoćki – spowiednika i kierownika duchowego św. Siostry Faustyny. A jak w każdy ostatni piątek miesiąca zapraszamy po Mszy św. na nabożeństwo ku czci bł. Hanny Chrzanowskiej z uczczeniem jej relikwii.
W sobotę wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy. W tym dniu, 1 września, przypada 79. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny.
W najbliższą niedzielę, jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, będziemy zbierać ofiary do skarbony na potrzeby naszej kaplicy. Już dziś składam serdeczne Bóg zapłać.

Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski zaprasza nas na XXVI Jubileuszową Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, która odbędzie się 9 września. Osoby chętne do wyjazdu prosimy, aby zgłosiły się w zakrystii. Wraz z naszym dekanatem wspólnie organizujemy autokary.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy modlą się z nami w tym szczególnym dniu odpustu ku czci Matki Bożej Częstochowskiej, w ten pierwszy odpust nowego stulecia kaplicy i naszego kompleksu szpitalnego. Dziękuję wszystkim, którzy przełamując różne bariery, nie wstydzą się tu modlić i nie boją się kontaktu z ludźmi chorymi psychicznie, tworząc szczególną wspólnotę osób zdrowych i chorych, aktywnych zawodowo i wykluczonych społecznie. Wierzę, że jest to w Bożych oczach dzieło miłosierdzia, a po ludzku patrząc destygmatyzacja naszego szpitala. Ta wspólna tutaj podejmowana modlitwa uczy nas wszystkich szacunku dla osób chorych, cierpiących, uzależnionych, niepełnosprawnych i wyrzuconych na margines życia społecznego. Dziękuję rodzinom mieszkańców naszego rektoratu i rodzinom naszych Pacjentów, którzy specjalnie przyjechali na uroczystość odpustową. Dziękuję personelowi (pracownikom) naszego szpitala za tę wspólnotę modlitwy.

Dziękuję serdecznie mojemu koledze rocznikowemu księdzu kanonikowi Adamowi Trzasce, który przewodniczył naszej uroczystej liturgii, Ks. Prof. Maciejowi, Ks. Mirosławowi oraz czcigodnym prezbiterom naszego dekanatu za dar kapłańskiej modlitwy i obecność.
Dziękuję naszym niezawodnym ministrantom i lektorom, pani kościelnej Justynce i Piotrowi naszemu organiście oraz wszystkim osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w dzisiejszą liturgię.
Specjalne podziękowania składam Chórowi Laudate Dominum na ręce pani dyrygent Magdaleny Starzec za Waszą obecność na tych naszych skromnych odpustach. W tym roku to Wy obchodzicie swój jubileusz 10-lecia istnienia. Niech Matka Boża Częstochowska nasza Patronka wyprosi Wam u Syna potrzebne łaski. Jeszcze raz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeżycia naszego patronalnego święta z głębi serca dziękuję.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i jak zawsze prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek rektor i kapelan szpitala