Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Przeżywamy dziś VI Niedzielę Wielkiego Postu - Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej. Uroczyście rozpoczyna ona obchody Wielkiego Tygodnia roku Pańskiego 2018. Centralnymi wydarzeniami tego świętego czasu będą Triduum Sacrum – czyli święte trzy dni – Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, która kończy się Rezurekcją – pamiątką Zmartwychwstania Pańskiego, którą obchodzimy w sobotę późnym wieczorem. To najbardziej czcigodny i święty czas dla nas chrześcijan. Do jego przeżywania przygotowuje nas cały Wielki Post i rekolekcje.

Od poniedziałku przeżywać będziemy rekolekcje wielkopostne. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału mieszkańców rektoratu, pacjentów i personel szpitala oraz naszych drogich gości. Nauki rekolekcyjne wygłaszać będzie ks. prof. Maciej Ostrowski. W tych dniach Msze św. z naukami rekolekcyjnymi będą tylko o godz. 18:00. W poniedziałek i wtorek od godziny 17:00 będzie okazja do spowiedzi. W środę spowiedź święta będzie od godz. 16:00. Serdecznie proszę, aby w ciągu tych trzech dni rekolekcyjnych skorzystać z sakramentu spowiedzi św. Składka na Mszy św. środowej tradycyjnie przeznaczona jest na potrzeby Księdza Rekolekcjonisty.

W Wielki Czwartek Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Po niej adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 22:00.

W Wielki Piątek od godz. 12:00 czas na osobistą adorację, cichą modlitwę w Ciemnicy. Nawiedźmy choćby na krótką chwilę naszą świątynie w tym dniu.
Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zapraszamy o godz. 15:00. Liturgię Wielkiego Piątku o godz. 16:00. Pamiętajmy o poście ilościowym i jakościowym w tym dniu.
Po Liturgii adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22:00.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie rozpocznie się o godz. 10:00. Święcenia pokarmów wielkanocnych i wspólna modlitwa o godz. 11:00 i 15:00. Uroczystą Wigilię Paschalną połączoną z procesją rezurekcyjną rozpoczniemy o godz. 20:00. Pamiętajmy, aby przynieść na nią świece.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego na Msze św. zapraszamy o godz. 10:00 oraz 16:00. Składka w tym dniu będzie przeznaczona na sfinansowanie tablicy upamiętniającą SB Hannę Chrzanowską. W drugi dzień świąt - w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę, składka z tego dnia zwyczajowo przeznaczona jest na potrzeby Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy do aktywnego włączenia się w celebracje Wielkiego Tygodnia przez czytania, śpiew psalmów i pełnienie funkcji liturgicznych przy ołtarzu. Nasza wspólnota rektoralna jest maleńka i specyficzna, bez Waszej pomocy nie będziemy wstanie zapewnić godnej oprawy tym największym świętom chrześcijaństwa. Jeśli ktoś jest chętny do takiej pomocy prosimy o kontakt w zakrystii.

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do licznego uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia. Niech Miłosierny Bóg da nam wszystkim łaskę dobrego przeżycia tych dni.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala


Apel o zbiórkę pieniędzy na nową tablicę upamiętniającą
SB Hannę Chrzanowską

Szanowni Państwo,

Zbliża się radosny moment wyniesienia na Ołtarze Czcigodnej Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej. Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w dniu 28 kwietnia br.
w Sanktuarium Łagiewnickim.

Chcielibyśmy bardzo, aby do tego czasu umieszczoną przed kilku laty plakietę upamiętniającą Hannę Chrzanowską zastąpiła nowa, spiżowa tablica. Byłoby wskazane, aby swym kształtem nawiązywała do tej, która poświęcona jest pamięci Walerii Białońskiej (jedynej pacjentki ocalałej z eksterminacji kobierzyńskiego Zakładu w 1942 roku), która ufundowana została z dobrowolnych datków Pracowników. Pomyśleliśmy więc, by i ta nowa tablica stała się szczególnego rodzaju znakiem wspólnoty pracujących, a dla bardzo wielu Pracowników Szpitala także dziękczynieniem za wyniesienie na ołtarze Hanny Chrzanowskiej.

Dla nas wszystkich przecież jej nieustająca, a jednocześnie skromna i wytrwała troska o człowieka chorego, ubogiego i często bezradnego pozostaje wzorem do naśladowania, a nasza praca zyskuje pośrednio nowy, duchowy wymiar, w sposób szczególny usankcjonowany i doceniony przez Kościół.

Stąd też nasz apel o przekazywanie datków na wykonanie tablicy pamiątkowej, która jeszcze przed samą uroczystością beatyfikacyjną znalazłaby się przy wejściu do kaplicy Szpitalnej. Kierujemy go zarówno do Pracowników, jak i do Mieszkańców szpitalnego osiedla, do wszystkich Członków kobierzyńskiej wspólnoty.
Za każdy datek serdecznie dziękujemy.

Stanisław Kracik
Dyrektor
Szpitala Specjalistycznego
im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie

Ks. dr Jan Klimek
Rektor
Rektoratu Matki Boskiej Częstochowskiej
w Krakowie-Kobierzynie