2 Niedziela Zwykła

Przeżywamy dziś II Niedzielę Zwykłą. Dziś w Kościele rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który będzie trwał do 25 stycznia – czyli do święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła. Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie przebiegał pod hasłem - Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«.

Dzisiaj przeżywamy również Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który w tym roku obchodzimy pod hasłem Kościół bez granic matką wszystkich. Ojciec Święty w orędziu na ten dzień podkreśla, że nikogo nie wolno uważać za niepotrzebnego, będącego nie na swoim miejscu czy do odrzucenia. Odwaga wiary, nadziei i miłości pozwala zmniejszyć dystans, dzielący od ludzkich dramatów. Jezus Chrystus wciąż oczekuje, aby Go rozpoznawać w migrantach i w uchodźcach, w uciekinierach i przesiedleńcach, i także w ten sposób wzywa nas, abyśmy dzielili się zasobami, niekiedy rezygnując z części naszego nabytego dobrobytu.

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym:

W poniedziałek wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa. Józef Sebastian Pelczar urodził się 17 stycznia 1842 r. w Korczynie. Założył w Krakowie w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

W środę wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy. Św. Agnieszka, dziewica, męczennica (+ok.305). Poniosła śmierć męczeńską w wieku 12 lat w Rzymie prawdopodobnie w czasie prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana. W tym dniu zapraszamy na Mszę św. wspólną połączoną z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz uczczeniem relikwii św. Jana Pawła.

W sobotę wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła. Franciszek urodził się w 1567 r. W domu otrzymał wychowanie głęboko katolickie. Został kapłanem w roku 1593 przy niechętnej zgodzie rodziców. Miał dar nawiązywania kontaktów z ludźmi prostymi, umiał ich przekonywać, swoje spotkania okraszał złotym humorem. Na murach i parkanach rozlepiał ulotki – zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary. Może dlatego właśnie Kościół ogłosił św. Franciszka Salezego patronem katolickich dziennikarzy. Zmarł nagle w Lyonie 28 grudnia 1622 r.

W środę 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a w czwartek 22 stycznia – Dzień Dziadka. Wszystkim naszym drogim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia wielu jeszcze lat w zdrowiu, pomyślności i w poczuciu tego, że są nie tylko potrzebni, ale też i kochani.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom Rektoratu, za serdeczne przyjęcie podczas wizyty duszpasterskiej. W czasie prowadzony rozmów część Mieszkańców Rektoratu zaproponowała, aby poranna Msza św. w niedzielę odbyła się później, niż dotychczas. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszej wspólnoty chciałbym zaproponować, aby Msze św. odbywały się w niedzielę o godz. 10.00 i 16.00. Bardzo proszę o Wasze opinie dotyczące planowanych zmian.

Wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościół kard. Karol Wojtyła i prosimy o gorącą modlitwę w intencji całego kompleksu kobierzyńskiego. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala