Święto Ofiarowania Pańskiego

Przeżywamy dziś święto Ofiarowania Pańskiego czyli Matki Bożej Gromnicznej i jednocześnie pierwszą niedzielę miesiąca. W naszym Kościele jest to również Dzień Życia Konsekrowanego. Na mszach św. święcimy gromnice. Na Mszy św. o godz. 1600 posłuchamy również kolęd przygotowanych dla nas przez Teatr HotHaus. W imieniu naszych Artystów serdecznie zapraszam na to ostatnie w tym roku liturgicznym wspólne kolędowanie. Z uwagi na dzisiejszy list episkopatu, adorację Najświętszego Sakramentu przenosimy na przyszłą niedzielę. W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:

W poniedziałek wspomnienie św. Błażeja, biskupa i męczennika. W Kościele katolickim błogosławi się świece ku czci św. Błażeja i udziela się nimi błogosławieństwa. Błogosławiąc świece kapłan mówi: (...) Dając świadectwo wiary św. Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia choroby gardła, prosimy Cię, pobłogosław te świece, aby wszyscy wierzący przez wstawiennictwo św. Błażeja, zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego zła, i aby zawsze mogli Ci dziękować (...).

W środę wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. W dzień św. Agaty poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić od pożarów, piorunów i wszelkich nieszczęść. Poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmiono bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zarazy. Na mszy św. jak co roku poświęcimy bułeczki ku czci św. Agaty, które będzie można zabrać sobie do domu.

W środę zapraszamy również na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.

We czwartek wspomnienie śś. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników japońskich. Paweł Miki był synem samuraja. Kiedy miał 4 lata, jego rodzice wraz z całą rodziną przyjęli chrzest. Został pierwszym kapłanem i jednocześnie pierwszym męczennikiem japońskim. Został ukrzyżowany w Nagasaki wraz z 25 towarzyszami, wśród nich było 2 nieletnich ministrantów. Dzisiaj na wzgórzu nad Nagasaki stoi kościół i monument przypominający o 26 męczennikach kanonizowanych w 1862 roku. W 1981 r. Jan Paweł II odwiedził to miejsce. Nazwał je wtedy wzgórzem zmartwychwstania.

W tym tygodniu przypada I czwartek i piątek miesiąca. Pamiętajmy o spowiedzi św. i komunii wynagradzającej NSPJ. 

 Zapraszamy do wspólnej modlitwy w tym Sanktuarium Cierpienia – jak nazywał nasz kościółek kard. Karol Wojtyła. Wszystkim ofiarodawcom i dobroczyńcom tej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.   

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala