2 Niedziela Zwykła

Przeżywamy drugą niedzielę zwykłą. W kalendarzu liturgicznym bieżącego tygodnia:

W poniedziałek wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika i św. Sebastiana, męczennika. Fabian w 236 r. został wybrany na biskupa Kościoła rzymskiego w 250 roku, a poniósł męczeństwo, na początku prześladowań Decjusza, i został pogrzebany w katakumbach Kaliksta. Sebastian poniósł męczeństwo w Rzymie na początku prześladowań Dioklecjana w 288 r. Jego grób w katakumbach przy Via Appia wierni otaczali czcią już od najdawniejszych czasów.

We wtorek wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy. Agnieszka poniosła śmierć męczeńską w wieku 12 lat ok. 305 r., podczas prześladowania za czasów cesarza Dioklecjana.

We wtorek obchodzimy też Dzień Babci, a w środę – Dzień Dziadka. Wszystkim naszym drogim Babciom i Dziadkom składamy serdeczne życzenia wielu jeszcze lat w zdrowiu, pomyślności i w poczuciu tego, że są nie tylko potrzebni, ale też i kochani.

W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Serdecznie zapraszamy na to nabożeństwo z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II. W tym dniu rozpoczyna się również Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Potrwa on do 25 stycznia.

We czwartek wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, męczenników z Pratulina - robotników rolnych, którzy bronili świątyni w Pratulinie na Podlasiu. Zginęli 24 stycznia 1874 r. z rąk żołnierzy carskich podczas prześladowań unitów.

W piątek wspomnienie  św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, który żył na przełomie XVI i XVII wieku. Był gorliwym biskupem. Pius XI ogłosił go patronem dziennikarzy katolickich i prasy religijnej. 

W sobotę przeżywać będziemy Święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła. To święto upamiętnia wydarzenia spod Damaszku, kiedy to Szaweł czyli Saul – prześladowca chrześcijan staje się Pawłem (łacińskie Paulus) – Apostołem głoszącym Ewangelię Jezusa Chrystusa. W tym dniu zapraszamy również na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II.

W tym tygodniu przeżywamy też Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala